Spalterforfattere

Har børn brug for retstilladelse til at rejse?

Året er kommer i slutningen og skoleferien nærmer sig! Planlægger du at rejse med børn? Vidste du, at der muligvis kræves tilladelser til at tage på nationale og internationale ture? Oplev alt hvad du behøver at vide, og undgå fremtidige lidelser.

Når der ikke kræves retslig tilladelse?

Nationale ture

(Lov 13.726 / 2018. Lov 13.812 / 2019. CNJ resolution 295/2019. Artikel 83 til 85 i lov om børn og unge 8.069 / 1990).

1

Retslig tilladelse er ikke påkrævet for børn op til 16 år, der rejser ledsaget af:

  • Begge forældre (sammen eller hver for sig)
  • Juridiske værger (værge eller værge)
  • Onkler, bedsteforældre eller ældre og dygtig bror.

I disse tilfælde er det tilstrækkeligt at have barnets oprindelige fødselsattest i hånden.

2

Børn op til 16 år, der alene rejser til en anden stat eller ledsages af en person, der ikke er deres værge eller ledsages af en person i den lovlige alder, og som ikke er en slægtning op til 3. grad (onkler og bedsteforældre) også behøver ikke retlig tilladelse. I disse tilfælde kræves der imidlertid en udtrykkelig tilladelse fra faderen, moderen eller værge, udstedt ved offentlig handling (på notarius kontor) eller privat dokument med en notariseret underskrift.

3

Børn under 16 år, der rejser i staten, behøver ikke retlig tilladelse - heller ikke fra deres forældre - selvom de rejser alene. Denne hypotese kaldes en tur til en sammenhængende region (nabokommune). For eksempel: en tur fra Rio de Janeiro til en by i Lakes Region med venners forældre. Selvom du går ombord på en rejsebus, behøver du ikke en autoriseret autorisation.

4

Unge mellem 16 og 18 år har ikke brug for forældrenes tilladelse til at rejse. På skolerejser eller med rejsegrupper er det dog almindeligt, at institutioner beder om underskrevet forældremyndighed;

Internationale rejser

(CNJ-resolution 131/2011. Federal Police Manual. Artikel 84 og 85 i lov om børn og unge 8.069 / 1990).

På internationale ture er retlig tilladelse ikke nødvendig, hvis:

  • Barnet eller den unge (op til 18 år) rejser med begge forældre;
  • Barnet rejser ledsaget af kun en forælder og har en bemyndiget autorisation som bestemt af det føderale politi (se modellen på pf.gov.br);
  • Barnets eller den unges pas indeholder udtrykkelig tilladelse til at rejse med en forælder uden forskel eller udtrykkelig tilladelse til at rejse uden ledsagelse af forældrene.

For barnet eller den unge, der skal på en international rejse alene eller ledsages af en større og mere dygtig person, familie eller ej, er der heller ikke behov for domstolsbevilling. Det er dog nødvendigt at have en autorisation med en notariseret underskrift som bestemt af det føderale politi (se modellen på pf.gov.br), eller at barnets eller den unges pas (op til 18 år) indeholder udtrykkeligt tilladelse til at rejse uden ledsagelse af forældrene.

Hvornår er der behov for retslig tilladelse?

Retslig tilladelse kræves i alle andre sager, der ikke er omfattet af ovenstående hypoteser. For eksempel i tilfælde af national rejse, hvis barnet rejser alene til en anden stat og ikke har udtrykkelig tilladelse fra forældrene med en anerkendt underskrift; eller for eksempel, hvis der er tale om internationale rejser, indeholder barnets eller den unges pas ikke den nødvendige tilladelse til sagen.

Hvilke dokumenter kræves for retlig tilladelse?

De krævede dokumenter til retslig tilladelse er:

  • Kopi og original af et officielt identifikationsdokument med foto og CPF af ansøgeren (værge eller forældre)
  • Kopi og original af et nylig opholdsbevis - udstedt i den sidste måned - fra ansøgeren (værge eller forældre)
  • Original og kopi af barnets fødselsattest og 02 nylige fotos i størrelse 3X4.

Opmærksomhed!

I alle tilfælde skal barnet eller den unge have et officielt, originalt foto-ID. Værgerne eller ledsagere også. Det kan f.eks. Være identitet eller pas. Når du rejser internationalt, skal du medbringe dit gyldige pas og de nødvendige visa til bestemmelseslandet.

Samasse Leal

Samasse Leal er lidenskabelig inden for jura og er specialist i forbrugerret, efteruddannet af PUC-Rio. Medforfatter og teknisk korrekturlæser af arbejdet Brug lovene til din fordel, hun deltog i flere udgaver af programmet Sem Censura (TVE) og radioprogrammer, hvor hun talte om rettigheder for offentligheden. I de næsten 20 år af sin karriere har han arbejdet i store juridiske kontorer, virksomheder, en forbrugerbeskyttelsesforening og arbejder i øjeblikket inden for investor relations-området i en spansk multinationale.